Wiadomości ze świata finansów

Wiadomości ze świata finansów

Rekordowa inflacja, szalejące ceny energii i konflikt na Ukrainie - to tematy, którymi żyją nie tylko politycy, ale również zwykli obywatele. Ostatnie tygodnie obfitowały jednak również w inne ciekawe wydarzenia, które mogą mieć przełożenie na nasze inwestycje, oszczędności i bieżące wydatki. Oto przegląd najważniejszych z nich.

Rekordowa inflacja

Inflacja to termin, który w ostatnich miesiącach został odmieniony niemal przez wszystkie przypadki. Trudno się temu dziwić. Polacy borykają się z rosnącymi cenami od dawna - a co gorsza - końca tej nierównej walki nie widać. Według oficjalnych danych, ceny notowane na początku 2022 roku są wyższe o niemal 10 proc. od tych, które obserwowaliśmy rok temu. Warto przypomnieć, że GUS określa ten wskaźnik na podstawie tzw. koszyka inflacyjnego. W rzeczywistości więc, notowany wzrost cen jest znacznie wyższy.

Co w ostatnich miesiącach drożeje najszybciej? Na samym szczycie rankingu są ceny paliw, za które płacimy ponad 20 proc. więcej niż rok temu. Podrożała również energia elektryczna, a także żywność. Eksperci wskazują, że to jeszcze nie koniec rekordów. Warto więc przygotować domowy budżet na kolejne podwyżki.

Cena kryptowalut po odbiciu

Konflikt na Ukrainie ma swoje konsekwencje nie tylko w wymiarze społeczno-politycznym, ale również ekonomicznym. Na własnej skórze odczuli to posiadacze kryptowalut, w tym Bitcoina. Po najeździe wojsk rosyjskich na naszych wschodnich sąsiadów, wartość najpopularniejszej wirtualnej waluty spadła o kilkanaście procent w ciągu doby.

Na szczęście, po gwałtownym spadku nie ma już śladu - jak informuje kryptowaluty aktualności. Waluta zaczyna wracać do poziomu sprzed konfliktu, czyli w okolice 40 tys. USD za Bitcoina. Analitycy prognozują, że kurs ten utrzyma się również w kolejnych miesiącach. Duża w tym zasługa samych posiadaczy kryptowalut - chętnie realizują oni wpłaty na wszelkiego rodzaju akcje oraz zbiórki, właśnie z pomocą wirtualnych walut.

Polski biznes pomaga Ukrainie

Na pomoc Ukraińcom idą nie tylko rządzący oraz obywatele, ale również przedstawiciele świata biznesu. Oferowane przez nich wsparcie dotyczy kilku obszarów. Oprócz pomocy finansowej, przedsiębiorcy organizują również procesy logistyczne, pomagając w dostawie towarów i żywności na granicę, a także oferują miejsca pracy dla przyjeżdżających tutaj uchodźców. Co istotne, dotyczy to nie tylko firm produkcyjnych, czy handlowych. Swoje zaangażowanie zaoferowały również spółki technologiczne, które oprócz środków finansowych, przekazują także sprzęt.