Punkt ksero: jak założyć taki biznes i czy jest on opłacalny?

Punkt ksero: jak założyć taki biznes i czy jest on opłacalny?

Męczy się praca na etacie? Szukasz sprawdzonego przepisu na własny biznes? Może warto pomyśleć o własnym punkcie ksero. W dzisiejszych czasach, gdzie przepływ informacji odbywa się za pomocą dokumentów drukowanie i kserowanie to konieczność. W poniższym tekście prezentujemy najważniejsze informacje, które są niezbędne do otwarcia własnego punktu ksero. Zapraszamy do lektury!

Odpowiedni sprzęt

Dobry punkt ksero nie może mieć prawa bytu bez odpowiedniego sprzętu. Mowa tutaj oczywiście o kopiarkach i drukarkach laserowych, jak i tych atramentowych. Nie musisz od razu kupować całego wymienionego sprzętu. Wielu właścicieli takich punktów bazowało na początku na kserokopiarkach, a następnie dokupywało sprzęt. Konkurencja w tej branży jest bardzo agresywna i szeroka. Dlatego warto oferować klientom kolorowy papier ksero o najwyższej jakości. W ofercie nie powinno zabraknąć również oferty związanej z bindowaniem i realizowaniem opraw. Do punktu przychodzi wielu studentów i osób, potrzebujących dobrze oprawionych dokumentów. Przyda się w tym celu maszyna do oprawy kanałowej, twardej i miękkiej. Dodawanie zleceń maszynom nie będzie możliwe bez podłączonego komputera. W godzinach szczytu klientów w punkcie ksero może być mnóstwo dlatego warto wyposażyć komputer w szybkie oprogramowanie, które usprawni działanie całego zakładu. Dla zwiększenia przychodów dobrym pomysłem będzie oferowanie sprzedaży drobnych przedmiotów biurowych np. długopisów czy koszulek.

Koszty uruchomienia biznesu

W dzisiejszych czasach, gdzie wszystko kosztuje, na rozruch firmy trzeba mieć nieco oszczędności. Początkowe koszty minimalne w przypadku otwarcia punktu ksero nie są zbyt niskie, jednak i tak mniejsze niż przy otwarciu biznesu o innym charakterze. Właścicieli punktów tego typu zwracają uwagę, że trzeba w pierwszej kolejności wydać kilkadziesiąt tysięcy na główny sprzęt w postaci kopiarek. Aby zaoszczędzić trochę finansów można także na początku nabyć używany sprzęt, który sukcesywnie będzie wymieniany na nowy. Do kosztów trzeba uwzględnić wynajęcie lokalu i zakup komputera z oprogramowaniem.

Jakie formalności trzeba wypełnić, aby założyć punkt ksero?

Chęć otwarcia swojej firmy trzeba zgłosić do urzędu miasta. W tym celu trzeba wypełnić dokumenty, a proces formalny trwa około dwóch miesięcy. Oprócz tego konieczna będzie wizyty w urzędzie skarbowym o nadanie numeru NIP, a także w urzędzie statystycznym, aby otrzymać numer REGON. W zależności od preferencji można także spersonalizować swoją pieczątkę firmą oraz nadać logo, aby wyróżniać się od konkurencji.