Pot-Limit Omaha - wprowadzenie dla początkujących

Pot-Limit Omaha - wprowadzenie dla początkujących

Omaha będącym odmianą Pokera jest tak samo popularny, jak Texas Hold’em. Takie zjawiska mają miejsce od kilku lat. Dla wielu fanów hazardu karcianego to właśnie Pot-Limit Omaha jest na pierwszym miejscu ze względu na ilość graczy rekreacyjnych, których można w łatwy sposób ograć. Z tego względu, warto poznać podstawowe zasady tej odmiany pokera. Zapraszamy do lektury!

Pot-Limit Omaha – podstawy

Na początku warto wiedzieć, że Omaha to odmiana Texas Hold’emu. Różnica polega na tym, że gracz dostaje aż cztery karty, a nie dwie jak ma to miejsce w Hold’emie. Co więcej, w grze Omaha gracz musi skorzystać minimum z dwóch kart, niezależnie jakie karty są na stole. Zasady gry są bardzo przejrzyste i łatwe. Tak jak w Texas Hold’emie, mamy małego blinda, dużego blinda, buttona oraz pozostałe pozycje. Przed pierwszą rundą, każdy gracz otrzymuje cztery karty. Następnie krupier wykłada na stół flopa składające się z trzech kart. Po wyłożeniu flopa gracze uczestniczą w rundzie zakładowej. Limitem zakładów (ang. bet) jest liczba środków w puli. Warto zaznaczyć, że grając w Omaha, każdy gracz musi użyć co najmniej dwóch kart i trzech znajdujących się na stole, natomiast w Hold’emie gracz może skorzystać ze swoich dwóch, jednej, bądź żadnej karty. Zatem można stwierdzić, że w odmianie pokerowej Omaha na graczu ciąży nieco większa presja.

Pot-Limit Omaha – rodzaje

Istnieją dwie główne odmiany – Pot-Limit Omaha oraz Pot-Limit Omaha Hi/Lo. W odmianie Limit Omaha w każdej rundzie gracz może podwyższać stawkę przy użyciu sizingu wynoszącego minimum wartość dużego blinda lub maksimum wielkość puli. Jeśli dany gracz przy stole chce zagrać raise, wtedy musi przebić poprzedniego beta, bądź raisa, który miał miejsce w tej samej rundzie. Druga odmiana o nazwie Pot-Limit Omaha Hi/Lo polega na tym, że pula dzielona jest pomiędzy najniższe i najwyższe układy. Tym samym gracz może zaliczyć scoop’a, czyli wygrać zarówno pulę najwyższą, jak i najniższą.

Pot-Limit Omaha – podstawowe strategie

Ze względu na to, że Omahy wyróżniają się większą ilością wariacji, trzeba znać strategie pokerowe. Jest to oczywiście spowodowane tym, że gramy nie dwiema kartami, a aż czteroma. Wraz z przebiegiem rund, gracz musi stale modyfikować strategie oraz przewidywać ruchy graczy, aby skompletować najlepszy możliwy układ. Specjaliści od pokera są zgodni, że najczęstszym błędem amatorów jest rozgrywanie zbyt wielu rak. Umiejętnościami pozwalającymi wygrywać rozgrywki są rozpoznawanie nutsów układów, umiejętne szacowanie siły swoich kart oraz obliczenia oddsów własnej ręki potrzebnych do stworzenia silnego układu.