Pisanie książki – jak wybrać temat?

Pisanie książki – jak wybrać temat?

Chciałbyś napisać swoją pierwszą książkę, jednak wciąż szukasz ciekawego tematu? Bez obaw – nie Ty jeden szukasz natchnienia! Czasami zbyt dużo pomysłów powoduje, że nie możemy się zdecydować. Dlatego powstał ten artykuł. Z tej publikacji dowiesz się, z jakich obszarów czerpać natchnienie do wymyślenia tematu na książkę.

Zainteresowania

Temat książki powinien nawiązywać do Twoich zainteresowań. No bo przecież nie da się napisać książki na 400 stron, jeśli czymś się człowiek nie interesuje. Wówczas napiszesz ciekawą książkę w szybkim tempie. W innym przypadku pisanie na temat, który Cię nie interesuje, będzie się ciągnęło być może latami. Dlatego autorzy książek powinni pisać na tematy, które ich interesują. Najlepiej tworzyć książkę na podstawie swojego hobby lub uprawianego zawodu. Przykładowo, jeśli jesteś więc trenerem zawodowym lub czysto hobbystycznie interesuje Cię coaching zawodowy, a masz coś ciekawego do przekazania światu, napisz książkę. Idąc tym tropem, możesz napisać poradnik nawiązujący do rozwoju osobistego.

Poczucie humoru

Jesteś często przygnębiony i lubisz mrok? A może jesteś niepoprawnym optymistą i nie przejmujesz się problemami? Warto pomyśleć nad tą kwestią, ponieważ to jacy jesteśmy, będzie oddziaływać na to, o czym będziemy pisać. Co ciekawe, usposobienie wpływa nie tylko na gatunek książki, ale i styl pisania. Trudno bowiem pisać o horrorze, gdy cały rok jesteśmy radośni i biegamy po łące. Pisanie książki powinno wyrażać często nasze poczucie humoru.

Zbiór przeczytanych książek

To, jakie czytamy książki, często pokazuje jakimi ludźmi jesteśmy oraz jak zostaliśmy ukształtowani przez doświadczenia życiowe. Co więcej, czytając wybrane książki, wyrabiamy sobie styl pisania i możemy wchłonąć różne inspiracje od innych autorów. Warto wspomnieć, że czytelnicy zawsze wybierają książki pod swój gust. Zatem ciężko sobie wyobrazić, aby ktoś, kto czyta miłosne romanse całe życie, nagle będzie chciał napisać thriller.

Środowisko zewnętrzne

Jeśli po naszych wcześniejszych podpowiedziach nadal masz pustkę w głowie, być może rozejrzyj się wokół siebie. Świat, który Cię otacza, jest pełen pomysłów. Zwróć uwagę na swoją rodzinę, przyjaciół czy nawet sąsiadów. Być może nagle będziesz chciał opisać rodzinne perypetie w krzywym zwierciadle. Być może zabawna sytuacja w życiu przyczyni się do powstania pomysłu w Twojej głowie. Sam dialog może przyczynić się do stworzenia idei. Jeśli jesteś dość odważny, porozmawiaj z obcymi ludźmi. Dzięki temu będziesz miał szansę doświadczyć niezwykłych zjawisk.