Jak znaleźć odpowiedniego pracownika?

Jak znaleźć odpowiedniego pracownika?

Wykwalifikowany personel złożony z ambitnych i zaangażowanych ludzi to niezbędny element każdej właściwie funkcjonującej firmy. Niestety, znalezienie dobrego pracownika bywa sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne prowadzenie rekrutacji. Dziś porozmawiamy o tym, co zrobić, by nie zajęła zbyt wiele czasu i zakończyła się sukcesem.

Kluczowa rola ogłoszenia o pracę

Wszystko zaczyna się od ogłoszenia o pracę. Dobrze je przemyśl i skonstruuj tak, by było zrozumiałe, interesujące i zawierało wszelkie niezbędne informacje. Wymień oczekiwania wobec nowego członka Twojej załogi, opisz jego przyszłe obowiązki i poinformuj o przewidzianym wynagrodzeniu. To ważne, bo już na tym etapie odbędzie się pierwsza selekcja. Osoby, które nie będą spełniały wymagań dotyczących wykształcenia albo doświadczenia, nie złożą aplikacji. Podobnie jak te, którym nie będzie odpowiadała przyszła pensja, czy godziny pracy. Pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest to, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Udostępnij swoje ogłoszenie w popularnych serwisach internetowych, które służą do poszukiwania zatrudnienia, ale nie tylko. Umieść je również w mediach społecznościowych, na stronie internetowej przedsiębiorstwa i przekaż władzom uczelni, jeśli dopuszczasz możliwość zatrudnienia studenta.

Profesjonalizm i pierwsze wrażenie

Kolejny krok, z którego składa się rekrutacja pracowników to zapoznanie się z dokumentami nadesłanymi przez kandydatów. Istotne jest to, by zwracać uwagę zarówno na ich treść, jak i walory wizualne. CV to wizytówka, więc takie, w którym widać rażące błędy i niedociągnięcia, powinno stanowić dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Wybierz kilka najbardziej obiecujących i zaproś ich autorów na rozmowę kwalifikacyjną. Słuchaj swojej intuicji i bacznie zwracaj uwagę nie tylko na to, co mówią, ale i na to, w jaki sposób się wypowiadają oraz jak się prezentują. Schludny ubiór, pozytywne nastawienie i otwartość to podstawa.

Trudny wybór? Sięgnij po zadanie rekrutacyjne

Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, kogo zatrudnić, lub po prostu potrzebujesz dodatkowych informacji na temat kompetencji kandydatów, sprawdź ich umiejętności. W tym celu poproś o wykonanie zadania rekrutacyjnego. Taki test może przybierać rozmaite formy, więc z pewnością wybierzesz ten, który ułatwi Ci podjęcie najlepszej możliwej decyzji. Na koniec jeszcze jedna rada. Korzystaj z doradztwa zaufanych współpracowników i rozmawiaj na temat kandydatów z przedstawicielem kadr oraz działu, w którym zostanie zatrudniony nowy członek zespołu. Co dwie głowy to nie jedna!