Jak urządzić nowoczesną salę lekcyjną?

Jak urządzić nowoczesną salę lekcyjną?

Sala lekcyjna to najważniejsze miejsce w każdej szkole. Powinna być urządzona w odpowiedni sposób, aby zachęcać uczniów do nauki. Oczywiście, poza atrakcyjnym wyglądem, powinna być także funkcjonalna i bezpieczna. Jak zatem urządzić nowoczesną salę lekcyjną? Podpowiadamy!

Podstawowe wyposażenie sali lekcyjnej

Podstawowym wyposażeniem każdej sali lekcyjnej są oczywiście ławki szkolne. Warto zadbać o to, aby były one wygodne, dostosowane do wieku dzieci, ale również ustawione w odpowiednim odstępie. Tak, aby każde dziecko mogło czuć się swobodnie i komfortowo. Istotne są również odpowiedniej wielkości, wygodne krzesła. Kolejnym, niezbędnym elementem wyposażenia każdej sali lekcyjnej jest tablica. Powinna znajdować się ona w centralnym punkcie sali, aby była widoczna dla wszystkich uczniów. Na ścianach doskonałym pomysłem będzie powieszenie tablic korkowych, na których zawiesić można pomoce naukowe, jak mapę świata czy wzory matematyczne, ale także kreatywne prace uczniów.

Organizacja na sali lekcyjnej

Nowoczesna sala lekcyjna powinna być odpowiednio zorganizowana. Ład i porządek jest niezwykle ważny. Dzięki temu nic nie będzie rozpraszać dzieci podczas nauki. Niezbędne są przede wszystkim różnego rodzaju szafki. Na półkach można umieścić książki i inne pomoce naukowe. Każdy przedmiot na sali powinien mieć swoje miejsce. Do organizacji doskonale sprawdzą się pudełka o różnych wielkościach. Idealne, aby przechować kredę, kartki, długopisy czy pisaki do tablicy magnetycznej. Taka organizacja przestrzeni to doskonały przykład dla uczniów, jak zadbać o porządek w miejscu do nauki.

Przedmiot, a wygląd sali lekcyjnej

Podczas aranżacji sali lekcyjnej, warto wziąć pod uwagę, do nauki jakie przedmiotu będzie ona przeznaczona. Organizację przestrzeni, meble oraz wygląd sali może się zatem znacznie różnić. O ile w przypadku klasy historycznej, doskonałym rozwiązaniem będą ławki ustawione w równych odstępach, to w sali chemicznej warto zastanowić się nad inną aranżacją. W tym przypadku doskonale sprawdzą się ławki ustawione w taki sposób, aby uczniowie siedzieli na przeciwko siebie. Dzięki temu każdy uczeń będzie mógł zobaczyć, jaki eksperyment chemiczny wykonuje inny uczeń. W przypadku sali do zajęć plastycznych, lepszym rozwiązaniem będą duże i szerokie stoły, aby uczniowie mogli przy nich bez problemy wykonywać różnego rodzaju kreatywne projekty. Bardzo ważne jest zatem, aby zastanowić się nad przeznaczenie danej sali i zorganizować przestrzeń w taki sposób, aby nauka była łatwa i przyjemna.