Jak samemu przygotować dyplom?

Jak samemu przygotować dyplom?

Konkursy wiążą się z wyłonieniem zwycięzców i wręczeniem nagród. Oprócz osób, które zajęły podium, warto nagrodzić również zaangażowanie osób, które podjęły próbę i wzięły udział w wydarzeniu. Dobrym sposobem na wyróżnienie jest wręczenie laureatom dyplomów za uczestnictwo. Przygotowanie takiego dokumentu nie zajmie wiele czasu, a będzie bardzo miłym akcentem. Podpowiadamy, jak przygotować taki dyplom samemu.

Przygotuj szablon dyplomu

Tworzenie dyplomu nawet dla osoby, która nigdy wcześniej się tym nie zajmowała nie będzie problematyczne. Istnieje wiele programów, które mają już w gotowe projekty do wykorzystania. Warto z nich skorzystać, ponieważ zaoszczędzą czas oraz konieczność angażowania dodatkowych osób, na przykład grafika. Na początku najlepiej ustalić treść, która ma pojawić się na dokumencie oraz to, czy będzie on imienny, z danymi każdego uczestnika, czy raczej bardziej ogólny. Warto przygotować krótki tekst mówiący o tym, z jakiego tytuły dyplom trafia do danej osoby. Oczywiście nie można zapomnieć o oznaczeniu organizatora i podpisach komisji konkursowej.

Zadbaj o oprawę graficzną

Decydując się na gotowe szablony z programów graficznych, dobrze jest wybrać taki, który będzie nawiązywał do tematyki konkursu. Pozwoli to zachować spójność dotyczącą całego wydarzenia. Można zawrzeć na nim elementy charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu lub czynności, którą mieli wykonać uczestnicy na rzecz konkursu, na przykład napisanie wiesza, recytowanie, czy przygotowanie pracy plastycznej. Taki graficzny akcent wzbogaci wygląd dyplomu i pozwoli od razu dopasować go do wydarzenia, w którym wzięto udział. Ważne, aby graficzne aspekty były tylko dodatkiem, nie przytłaczały swoimi rozmiarami treści oraz nie odciągały nadmiernie od niej wzroku.

Postaw na atrakcyjny i trwały materiał

Przygotowanie treści i oprawy graficznej to tylko część procesu, którą należy wykonać przy tworzeniu dyplomu. Ostatnim krokiem jest przeniesienie wersji cyfrowej na fizyczną. W tym etapie najlepiej postawić na kolorowy papier ksero oraz wysoką jakość, co zapewni trwałość i zapobiegnie szybkiemu zniszczeniu. Kolorowy dyplom będzie prezentować się ciekawie, a szeroka oferta kolorów pozwoli dopasować odpowiedni odcień do przygotowanej szaty graficznej. Należy wziąć pod uwagę kolory użyte w szablonie, aby były one dobrze widoczne i nie zlewały się z tłem. Dobrą praktyką jest wybranie kontrastujących ze sobą odcieni, dzięki temu na pewno cała treść będzie czytelna i dobrze widoczna na kolorowej kartce.