Jak planować prace przy pisaniu własnej książki?

Jak planować prace przy pisaniu własnej książki?

Napisanie autorskiej książki to nie lada wyzwanie, które wiąże się z koniecznością zainwestowania dużych zasobów czasowych. Jeśli marzysz o wydaniu własnego dzieła, ale zastanawiasz się, jak znaleźć czas na tworzenie, koniecznie sprawdź nasze porady! Przygotowaliśmy dla ciebie garść praktycznych wskazówek w tym zakresie.

Przygotuj harmonogram pracy

Pierwszym krokiem w celu optymalnego zaplanowania pracy przy tworzeniu własnej książki, jest przygotowanie jej skrupulatnego harmonogramu i przełożenie go na harmonogram pisania. Postaraj się podzielić swoje planowane dzieło na mniejsze części, a następnie na jeszcze mniejsze sekcje, które zakładać będą konkretną ilość stron do napisania np. w ciągu dnia. Staraj się nie planować zbyt dużej ilości stron do napisania każdego dnia, ponieważ możesz szybko przemęczyć swój kreatywny umysł, a nawet złapać tzw. blokadę pisarską, która niestety szybko może przerodzić się w niechęć do dalszego tworzenia. Dużo lepszą opcją jest skupienie się na mniejszej ilości stron, co pozwoli ci zachować konsekwencję. Jeśli któregoś dnia poczujesz przypływ weny i napiszesz więcej, po prostu kolejnego dnia zrób sobie zasłużone wolne!

Wyszczególnij dni wolne od pracy

Dobrze wiemy, ile kosztuje wydanie książki. Zdajemy sobie zatem sprawę, że pewnie tworzysz swoje dzieło po godzinach głównej, etatowej pracy. Czasem ciężko wśród codziennych obowiązków znaleźć czas na kreatywne tworzenie, dlatego w planie swojej pracy nad książką koniecznie uwzględnij wszelkie dni wolne. Weekendy, święta, urlop – to właśnie w tych dniach z całą pewnością uda ci się napisać najwięcej! Oczywiście nie każdy jest w stanie poświęcić swoje wolne dni na pisanie autorskiego dzieła, jeśli jednak zależy ci na jego ukończeniu i późniejszym wydaniu, przed tobą wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy, dlatego powinieneś być na to przygotowany. Pamiętaj, że sukces najczęściej wymaga poświeceń, w tym odpuszczenia relaksu w dni wolne od pracy!

Metoda małych kroków

Ostatnia kwestia, na którą chcielibyśmy zwrócić dziś twoją uwagę, dotyczy metody małych kroków. Tak jak już wspominaliśmy, dużo bezpieczniejszym i bardziej realnym w realizacji rozwiązaniem, jest zaplanowanie tworzenia małej ilości dzieła każdego dnia. Załóż sobie np. że codziennie poświęcić na pisanie godzinę dziennie. Nie sugeruj się liczbą konkretnych stron książki, a czasem, który spędzisz na samym procesie. Chodzi o to, że jednego dnia może udać ci się napisać np. 5 stron wciągu jednej godziny, a innego jedynie kilka zdań, ponieważ będziesz tkwił w ważnym momencie dzieła.