Jak na wydać książkę samodzielnie? Sprawdźmy!

Jak na wydać książkę samodzielnie? Sprawdźmy!

Wydanie książki bez wsparcia wydawnictwa jeszcze do niedawna nie było możliwe. Rozwój internetu i technologii poligraficznych sprawił, że obecnie książkę możemy wydrukować i promować we własnym zakresie. Dziś opowiemy o wydatkach związanych z tym procesem oraz o etapach, jakie musimy przejść, aby samodzielnie wydać nasze dzieło. Oto droga od pomysłu aż do realizacji marzenia o wydaniu książki – zapraszamy do lektury.

Krok pierwszy – przenieś pomysł z głowy na papier

Pierwszym etapem w kierunku wydania książki jest oczywiście jej napisanie – dlatego przenieś swój pomysł z głowy na papier. Bez presji i bez pośpiechu – całkiem możliwe, że w trakcie pisania okaże się, że dany temat się przysłowiowo „wypalił”. Cóż – w takim momencie można zaniechać dalszej realizacji projektu, bądź go zmodyfikować. Cytując klasyka – najważniejsze to po prostu zacząć. Proces pisania książki może trwać dni, tygodnie lub nawet lata. Tak więc pisz, a kiedy uznasz, że książka została zakończona, to przyszła pora na prekorektę. Prekorekta polega na samodzielnym przeczytaniu własnego dzieła i poprawieniu wszystkich zauważonych błędów stylistycznych czy literówek oraz na ewentualnym uzupełnieniu treści. Nawet jeżeli korzystasz z elektronicznych korektorów tekstu, to swoją książkę należy mimo wszystko przeczytać przed przekazaniem jej do korektora.

Krok drugi – korekta książki

Korektę książki przeprowadza wykwalifikowany korektor. Koszt takiego przedsięwzięcia uzależniony jest od wielkości książki – zazwyczaj mieści się on w przedziale 2 do 8 zł za stronę. Korektor może nam również udzielić wielu rad związanych z samą książką – często osoba ta jest naszym pierwszym czytelnikiem, warto więc poznać jej opinię.

Krok trzeci – oprawa graficzna książki

Przygotowanie projektów okładek i oprawy graficznej zawartości najlepiej zlecić zawodowemu grafikowi. Osoba ta pomoże nam przenieść naszą wizualną wizję książki na papier oraz przygotować nasze dzieło do druku. Koszt takiej operacji to zazwyczaj 800 do 2000 złotych. Książka po przeprowadzeniu prac graficznych powinna być już gotowa do druku.

Krok czwarty – druk książki

Osoby szukające informacji o tym jak wydać książkę we własnym zakresie, często biorą pod uwagę wyłącznie koszt druku – a to bardzo duży błąd. Jak już pewnie zauważyliście, wydanie książki wiąże się z poniesieniem wielu innych kosztów, które musi pokryć młody artysta. Jeżeli chodzi o sam druk książki, to jest to wydatek rzędu 3000 przy nakładzie poniżej 1000 sztuk lub 5 do 8 za sztukę przy ilości przekraczającej podany nakład. Jest to oczywiście cena orientacyjna i dotyczy ona 250 stronicowej książki z pogrubioną okładką wykonaną z papieru o gramaturze 250-300 gram.