Drugi oddech przedsiębiorców

Drugi oddech przedsiębiorców

Nowe pokolenie technologiczne oraz pandemia sprawiły, że w bardzo intensywny sposób należy myśleć o pewnych zmianach w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Nie da się ukryć, że mnóstwo działalności gospodarczych musiało albo upaść albo całkowicie się przebranżowić. Widać to szczególnie w niektórych gałęziach biznesu.

Spadek czytelnictwa w Polsce

Odbiór treści przez coraz młodszych użytkowników znacząco się zmienił. Dzisiaj długie teksty publicystyczne tracą na wartości - pierwsze miejsce zajmują podcasty oraz przede wszystkim krótkie filmy wideo w mediach społecznościowych. Znajdziemy jednak kilka wydawnictw, które doskonale wiedzą jak wydać książkę i ile trzeba za nią zapłacić. Można jednak dostrzec ogromny spadek zainteresowania literaturą w obecnych czasach. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na znaczącą zmianę w kontekście samego odbioru treści. Chociaż w telewizji nadal dostrzeżemy duża liczbę ekspertów na Zoomie z pełnymi półkami tytułów, to jednak to sprzedaż wygodnych e-booków cieszy się gigantycznym wzrostem zainteresowania.

Zmiana lokalizacji

Wiele działalności gospodarczych ze względu na pandemią musiało przejść gruntowne restrukturyzacje. Czasami była to zmiana na plus - odpowiednie wklejenie się w powstałą na rynku niszę mogło pozwolić na otwarcie kolejnych lokali usługowych lub biurowych na terenie całego kraju. Inne musiały poszukać innych rynków zbytu, które pozwoliły na złapanie drugiego oddechu. Bardzo często osoby mieszkające w Warszawie zwyczajnie nie były w stanie funkcjonować w tak wymagającym pod względem finansowym środowisku, a ze względu na brak klientów musieli wrócić w stare strony i na nowo budować swoją pozycję na rynku. Właśnie dlatego nieco mniejsze możliwości na mapie Polski otrzymały drugą szansę. Biura na wynajem w Tychach, Opolu czy też Częstochowie cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, niż jeszcze kilka lat temu.

Dotarcie do przyszłych pracowników

Na pierwszy rzut oka znacząca większość rekrutacji, szczególnie w przypadku pracowników biurowych, przebiega w przestrzeni internetowej. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym, bardzo istotnym źródle potencjalnych adeptów do naszej firmy. Są to targi pracy, zazwyczaj odbywające się w największych miastach w Polsce. Mają one na celu przyciągnięcie ambitnych studentów, którzy chcą połączyć swoją karierę studencką z pierwszymi krokami w zawodzie. Niektórzy przychodzą tam tylko po darmowe notesy, długopisy i ołówki z nadrukiem firmy, inni natomiast poważnie poszukują rozpoczęcia swojej przygody w biznesie.