Czym jest coaching?

Czym jest coaching?

Wiele osób po latach ciągłej edukacji, gdy zdobywa pracę, odczuwa potrzebę powrotu do szkoły i nauki. Może tak się zdarzyć, gdy na jednym stanowisku przepracujemy kilka lat i nic się w naszym życiu nie zmienia. Chęć rozwoju osobistego i zdobywania nowych umiejętności jest bardzo dobrym objawem, trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio się za to zabrać.

Czym jest coaching?

Pojęcie coachingu to odnosi się do procesu podnoszenia swoich umiejętności i kwalifikacji pod czujnym okiem osobistego trenera. Może to dotyczyć spraw zarówno biznesowych, jak i osobistych, w zależności od potrzeb danej osoby. Coach, czyli trener, przekazuje klientowi wiedzę i umiejętności, tak aby ten mógł osiągnąć zamierzone cele. Dodatkowo trener pomaga w odkrywaniu i doskonaleniu nowych umiejętności. Gotowe, praktyczne rozwiązania lub nakierowywanie klienta na właściwe tory to dwie praktyki, które stosują trenerzy. Osoba biorąca udział w szkoleniu musi zmierzyć się ze swoimi potrzebami, dostrzec je i chcieć zacząć realizować kolejne cele.

Coaching - dla kogo?

Jeśli chcemy udoskonalić swoje umiejętności kompetencyjne, warto wybrać właśnie coaching kompetencyjny. Doskonalimy wtedy konkretne umiejętności osobiste. Natomiast dla osób chcących poprawić jakość swojej pracy, idealnym rozwiązaniem będzie właśnie ten rodzaj szkolenia, który stawia na kompetencje pracownicze i trening biznesowy. Niektórzy traktują coaching jak psychoterapię, przegadując na szkoleniach swoje słabe i mocne strony i obawy oraz pragnienia. Trener pozwala przyjrzeć się życiu z innej perspektywy i znaleźć najlepsze rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dodatkowo wydobywa głęboko ukryte zasoby oraz umiejętności, o których większość z nas nie ma na co dzień pojęcia.

Coaching przez internet

Coaching online to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. Wiele osób nie ma możliwość spotykania się z wybranym przez siebie trenerem twarzą w twarz, dlatego internetowe spotkania są im bardzo potrzebne. Podczas sesji online można uzyskać takie same rezultaty jak przy spotkaniu na żywo, ponieważ to tylko od klienta zależy, czego będzie chciał się nauczyć i jak przyswoi wiedzę. Coaching online odbywa się przez znane komunikatory, takie jak np. Skype, Zoom, telefon lub inne wskazane przez klienta. Sesja odbywa się na takich samych zasadach i nie należy się jej bać. W czasie pandemii jest to dobra możliwość do dalszego rozwoju i nierezygnowania z założonych celów. Mimo początkowych obaw dużo osób już przekonało się o wygodzie, jaką niesie za sobą korzystanie z tej formy treningu.