Cyfrowe euro

Cyfrowe euro

Cyfryzacja z każdym rokiem jest coraz większa i zaczyna dotyczyć powoli wszystkich aspektów naszego życia. Nic więc dziwnego, że w dużej mierze wpływa ona również na sposób dokonywanych na co dzień płatności. Coraz częściej mówi się również o wprowadzeniu cyfrowego euro, które na pewno w dużej mierze wpłynęłoby na sposób płacenia i posługiwania się gotówką. W ten sposób cyfrowe euro spokojnie mogłoby pełnić funkcję bezpiecznego i przede wszystkim ogólnodostępnego i akceptowalnego środka płatności.

Czym cyfrowe euro różniłoby się od papierowej wersji?

Różnice między cyfrowym euro, a jego klasyczną, czyli papierową wersją są jedną z kwestii, które najbardziej ciekawią osoby, które zastanawiają się nad tym, jak to wszystko będzie funkcjonować. Oczywiście warto podkreślić, że dostępne cyfrowe euro miałoby dokładnie taki sam status co znajdujące się obecnie w obiegu banknoty, ale z tą różnicą, że posiadałoby po prostu zapis elektroniczny. Byłyby one również emitowane przez Eurosystem, czyli inaczej mówiąc EBC, oraz wszystkie banki centralne, co sprawiłoby, że byłyby one dostępne, zarówno dla ludzi, jak i firm. To znacząco usprawniłoby posługiwanie się tymi pieniędzmi na co dzień.

Czy cyfrowe euro całkowicie zastąpi gotówkę?

Kolejną wątpliwością, która pojawia się najczęściej, jest to, czy cyfrowe euro ma na celu całkowicie zastąpić gotówkę? Warto więc wspomnieć, że jak najbardziej nie. Euro w swojej cyfrowej postaci nie ma na celu zlikwidować banknotów z ubiegu, a jedynie być dodatkową formą pieniądza, która będzie prosta do użycia i zrozumiała dla wszystkich. W naszych czasach, gdy wszystko zmienia się tak szybko, dostępność do kolejnej formy płatności, z całą pewnością będzie bardzo przydatna i pozwoli rozwiązywać wiele z problemów. Jest to też sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu.

Dlaczego w ogóle warto zastanawiać się nad wprowadzeniem cyfrowego euro?

O tym, że cyfrowe euro ma naprawdę wiele zalet, cały czas przekonują specjaliści od finansów i ekonomii. Przede wszystkim dostępność do euro w postaci cyfrowej, z całą pewnością pozwoliłoby na szybsze, łatwiejsze i także bezpieczniejsze dokonywanie codziennych płatności i transakcji finansowych. Byłoby to również idealne rozwiązanie dla usprawnienia procesu cyfryzacji całej gospodarki europejskiej. Oczywiście wszystko musi być odpowiednio zaplanowane i zorganizowane. To dlatego nad wprowadzeniem cyfrowego euro działa sztab specjalistów, a wycofanie banknotów w ogóle nie jest brane w tym momencie pod uwagę.