Co to jest portfel elektroniczny i do czego służy?

Co to jest portfel elektroniczny i do czego służy?

Waluty elektroniczne rozwijają się niezwykle prężnie i podbijają kolejne rynki finansowe na całym świecie. Rozwój ten generuje liczne potrzeby, do których należy m.in. specjalny portfel na cyfrowe pieniądze. Czym właściwie jest i do czego służy? O tym nieco więcej w naszym dzisiejszym artykule!

Czym jest portfel na elektroniczne pieniądze?

Portfel elektroniczny nazywany jest także e-portfelem, portfelem cyfrowym, czy e-portmonetką. Jest to elektroniczny odpowiednik prawdziwego, materialnego portfela, a korzystać z niego można dzięki założeniu specjalnego konta u zewnętrznego dostawcy rozwiązań płatności cyfrowych. Umożliwia on wpłatę środków, swobodne gospodarowanie nimi oraz w pełni bezpieczne realizowanie przelewów między innymi e-portfelami. Niektórzy dystrybutorzy tego typu usług umożliwiają także podpięcie karty płatniczej do swojej e-portmonetki. Kiedy powstały cyfrowe portfele? Tak naprawdę na długo przed tym, zanim powstała idea elektronicznych walut. Najpopularniejsze e-portmonetki są obecnie powszechnie używane przez miliony ludzi na całym świecie. Należy do nich m.in. PayPal, który od lat bije na głowę wszelką konkurencję. Obecnie korzysta z niego ok. 350 milionów użytkowników w 190 krajach świata.

Poszczególne koncerny, które odpowiedzialne są za najpopularniejsze i najczęściej używane portfele cyfrowe, konsekwentnie korzystają z rosnącego potencjału walut elektronicznych tworzonych przez banki centralne. Swój udział w ich rozwoju ogłosiły już m.in. MasterCard, Paypal oraz Ripple. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze sprawdzonych informacji odnośnie tego, czy instytucje finansowe będą chciały korzystać z zewnętrznych dostawców e-portfeli, czy postanowią zaprojektować autorskie systemy elektroniczne. Bardziej prawdopodobna wydaje się być ta druga wersja, ponieważ MasterCard mają już gotowe rozwiązanie, które należy jedynie usprawnić i dostosować do innowacyjnego działania.

Do czego służy portfel na cyfrową walutę?

E-portfel ma przede wszystkim pełnić funkcję alternatywy dla fizycznego portfela. Gdzie natomiast można z niego korzystać? Obecnie praktycznie wszędzie! Portfel elektroniczny umożliwia realizowanie błyskawicznych przelewów i transakcji bezgotówkowych m.in. w sklepach internetowych, serwisach streamingowych czy na portalach aukcyjnych. Czasem znajdują również zastosowanie w rozwoju wirtualnych inwestycji.

E-portmonetki to rozwiązanie absolutnie kluczowe dla rozwoju rynków cyfrowych walut. Są gwarancją bezpieczeństwa i całkowitej anonimowości swojego właściciela.